Orchidej mini.

Diskuze na téma domácího pěstování orchidejí

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Moravanda 9. 6. 2009 11:06

Gemmi děkuji moc za rady. S mluvením to bude horší, já jsem stará garda a tudíš ovládám pár slovíček z ruštiny které jsem ještě nezapoměla, jinak nic :-[ . Ale snad bych to nějak zvládla :shock:


Dami vypadá pěkně věřím že půjde ;-)
Moravanda
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dama 55 9. 6. 2009 11:12

Moravando, myslela jsem, že to bude horší. Nakonec ten pobyt na mokré kostce ještě zvládla dobře. V obchodě ale byly některé kořínky na okraji květináčku hnědé a to nevěstí nic dobrého. Rozhodla jsem se nečekat na nic. Nakonec je to moje nejlevnější mini, tak kdyby něco, Kauf zase není tak daleko, aby se nedala koupit ještě jedna - ovšem čím déle tam budou, tím hůř pro ně. :'(
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Moravanda 9. 6. 2009 11:19

A vždyť vypadá pěkně, i kořínky má pěkné.
Moravanda
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dama 55 9. 6. 2009 11:38

Tahle jo, ale s těmi ostatními si tak jistá nejsem.Včera jsem to měla celý den bez květináče na talíři, aby ta kostka proschla, ale ona byla pořád strašně mokrá. Jen k večeru oschly alespoň ty kořeny po obvodu. Rozhodla jsem s odstranit co půjde, nakonec se ukázalo, že šlo dát pryč všechno, pak už docela lehce, když se vytáhl ven větší kus rašeliníku.Do 1cm má kořínky porostlé mechem z vlhka, ale celkově je zdravá a nic jí to neudělalo. Možná by to přežila i tak, ale já se rozhodla to řešit radikálně.Zrovna není moc teplo a nedá se počítat, že by proschla sama od sebe.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Moravanda 9. 6. 2009 11:52

Myslím že jsi udělala dobře. Mě to teď taky moc nevysychá. Jak přestali topit tak je to mokrý dloho.... :-/
Moravanda
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Moravanda 9. 6. 2009 12:11

Chtěla bych se zeptat (i když budu vypadat jak b....),ale ty botanické druhy orchidek ty se můžou pěstovat jen ve sklenících :hm :?:
Moravanda
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dama 55 9. 6. 2009 12:20

Já myslím, že ne. Jenom se nesmíš rozhodnou pro nějakou, která je náročná na určitou teplotu, nebo vyšší vzdušnou vlhkost, kterou jí těžko doma vyrobíš bez skleníku. Podle jména víš přesně jaké nároky má a nejspíš s ní nepůjdou až na vzácné výjimky dělat takové psí kusy jako s hybridy. Nebude asi ochotně kvést, jako mezirodové hybridy, vyšlechtěné k tomu, aby krásně, bohatě a ochotně kvetly.No a v neposlední řadě jsou botanické druhy výrazně menší, než hybridní obři. To je můj názor, třeba je to ve skutečnosti úplně jinak - já jen tak, co jsem kde vyčetla, botanický nemám ani jeden.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Moravanda 9. 6. 2009 12:24

Já ti moc děkuju za vysvětlení. Já taky nemám žádný, ale když oni jsou taaak nádherný :-)
Moravanda
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dama 55 9. 6. 2009 12:57

Můžu se zeptat, kde jsi je viděla, že Tě to tak omámilo? Taky bych si ráda něco krásného prohlédla. :!:
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod gemma 9. 6. 2009 15:41

To Jaja: tak tenhle je opravdu moc pěkný, nazelenalé se mi líbí, taky jsem vlastně ještě zapomněla, že jsem v Budějkách viděla miniphal dovezený z Drážďan, ale nebyl na prodej: http://paradigma.rajce.idnes.cz/C_Budej ... 040060.JPG takže tohle určitě není konečná, ony se zase nějaké další vyloupnou :-D Naštěstí jsou skladné.
To dama55: myslím, že to ta malá zvládne, z těch mých jsem taky vydolovala pokaždé hromadu rašeliníku, a všechny zatím v pohodě dál kvetou.
To Moravanda: S botanikou letos začínám, tak jsem zkusila Doritis pulcherrima, chce podmínky jako phaly, ostatně spousta hybridů jsou kříženci s ní, jen chce trochu světleji, hodně hrubý substrát a víc sušit. Občas jí rosím kořeny, mám ji od února mezi phalama a nasazuje na květ, zatím má cca 10cm stvol s počátky poupat, tak až rozkvete, hodím foto. Bude to překvápko, nevím jak pokvete. Celkem odolná by měla být phal. equestris, tu jsem si přivezla teď, má krásné drobounké trvanlivé kvítky http://paradigma.rajce.idnes.cz/jaro-2009/#P6030171.JPG a je vlastně matkou většiny těch minipotvůrek. Dá se najít, je dobré to prokonzultovat se zkušenějšíma, na kterých taky furt vyzvídám.
gemma
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dama 55 9. 6. 2009 15:56

Dost možná, že ta mrňavá věc, co ji tady pořád zachraňuji je tady Miniphal. Koupila jsem to vloni ve výprodeji, mělo to dva stvoly se zeleekavými kvítky Phalaenopsisu, lístečky to má malé, neměl vůbec kořeny. Teď ho tady mám obalený rašeliníkem a listy se vzpamatovaly, kořeny taky rostou, dost možná, že je to taky mini. Když jsem ho kupovala, neměla jsem o mini ani ponětí. Přece by neprodávali normální Phalaenopsis s takhle mrňavými listy. Tehdy jsem ani neměla foťák, tak ani foto květů neexistuje. Teď je tak velký, jak ty moje ostatní miniphaly, tak to jen těžko může být normální velký hybrid - je z Baumaxu a tam tak malé neprodávají.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Moravanda 9. 6. 2009 20:10

Gemmi to je nááádhera :!:
Moravanda
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod gemma 9. 6. 2009 20:22

Děkuji :-[ :-[ :-[ Pokud si dobře vybavuju, tak doritis v různých variantách inzerovali u Lukscheiterů, třeba je ještě nevyprodali, jinak asi nejlepší je obhlídnout a vyzvědět na výstavách nebo burze. Z knížek mi zatím o botanických druzích přišla nejužitečnější encyklopedie Zdeňka Ježka, která se zaměřuje hlavně na botanické druhy, obtížnost a podmínky pěstování. Obecně by se dalo asi říct, že přírodní druhy, jak říkala dama, jsou míň přizpůsobivé, vyžadují přesnější odhad podmínek. Ne vždy jsou však drobnější ;-] taková phal. gigantea má vzrostlá listy až půl metru na délku, ale nádherné květy a dokonce údajně voní. Tak uvidím, jak mi půjdou, doritce se zřejmě u mě líbí, tak snad těm ostatním taky.
gemma
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Moravanda 16. 6. 2009 06:30

Obrázek Obrázek Obrázek

Tohle byl můj druhý úlovek a taky se mi ho nepodařilo dost dobře vyfotit. Je to Phalaenopsis Calimero. Prodávali ho v téhle vázičce a mne by zajímalo jestli v ní musí zůstat a nebo jestli může ven a taky bych prosila o radu jak se o ní starat. Děkuji.
Moravanda
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dama 55 16. 6. 2009 07:29

Skoro bych hned po ránu řekla, že z ní musí ven a čím dřív, tím líp. Bude-li v tom pořád, nepůjde k ní vzduch. Sice to docela hezky vypadá, ale je to spíš ochrana rostliny před poškozením cestou, než ozdoba. Takový spíš hezky zabalený dárek, ale pak už bych ji dala ven aby se jí i listy složily do přirozeného tvaru. Pokud se Ti ta vázička nějak extra líbí, tak chvíli v tom být může.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků